petek, 21. januar 2011

Varnost na jadrnici

Vsakič, ko se gre jadrati je potrebno poskrbeti tudi za varnost posadke na sami jadrnici. Na vsaki jadrnici je potrebno imeti enako število rešilnih jopičev kot je članov posadke. Se pravi v primeru, da se karkoli zgodi, da ima vsaka oseba svoj jopič, ne glede na to koliko dobro zna plavati. Priporočljivo je, da se vedno jadra z rešilnimi jopiči, predvsem v slabem vremenu. Ker nas lahko v takem vremenu val ali pa nepazljivost in udarec boom-a porine v vodo in celo spravi v nezavest. Za otroke se priporoča varnostna oprema prilagojena višini in teži. Otrok se lahko iz prevelikega rešilnega jopiča lahko izmuzne in ga le ta jopič ne drži nad vodo.

Pri nakupu rešilnega jopiča je potrebno paziti kakšna je plovnost samega jopiča. Predlaga se da je za plavalce vsaj 150 njtnov in za neplavace 275 njutnov. Jopič naj ima tudi piščalko, če pa plujete tudi ponoči je vsekakor pametno imeti še luč. Modernejši so manjši jopiči, ki se samodejno napihnejo. Taki jopiči vas manj ovirajo pri jadranju saj je nenanpihnjen velik kot večji ovratnik.



Za jadralce, ki plujejo sami pa se priporoča še varnostne vrvi. Varnostno vrv pripnemo na jadrnico in je primerna za primere razburkanega morja oziroma večjih valov. Takšni valovi in nagibanje jadrnice lahko povzročijo, da nas odnese z jadrnice. Zato se priporoča, da smo v takem vremenu pripeti na jadrnico. Ko pa je potrebno pregledati še sprednji del jadrnice pa gremo na premec tako, da se držimo in pripnamo na stransko ograjo na jadrnici.

Varnostnega jopiča in varnostne vrvi v večini ne potrebuje, lahko pa nastane situacija, ko postaneta ta dva pripomočka nepogrešljiva in vam rešita celo življenje, če padete iz jadrnice.

Ni komentarjev:

Objavite komentar